Brandweer Gennep en Kranenburg vieren 50 jaar samenwerking

20 oktober 2025
Door regio: Limburg-Noord

Wat vijftig jaar geleden begon met een toevallige ontmoeting tijdens een natuurbrand in het Reichswald, is uitgegroeid tot een hechte band tussen Brandweer Gennep en Brandweer Kranenburg. Afgelopen september vierden beide posten dit bijzondere jubileum in de kazerne van Gennep: een dag vol trots, verbondenheid en herkenning.

“We begonnen de dag met een gezamenlijke oefening in het centrum van Gennep,” vertelt postcommandant Erik Thijssen. “Een mooie manier om te laten zien waar onze samenwerking in de praktijk om draait. Daarna volgde het officiële gedeelte met sprekers uit beide landen en de inzegening van onze nieuwe tankautospuit. Het was feestelijk, waardig en precies zoals we hadden gehoopt.”

Van natuurbrand naar samenwerking

De samenwerking ontstond 50 jaar geleden, na een grote natuurbrand in het Reichswald, het uitgestrekte bosgebied dat zich over de Nederlandse en Duitse grens uitstrekt. “Beide korpsen kwamen destijds toevallig tegelijk ter plaatse,” legt Erik uit. “Daaruit groeide het besef dat samenwerken over de grens niet alleen nuttig, maar ook noodzakelijk was.”

Sindsdien oefenen de posten jaarlijks samen, één keer in Nederland en één keer in Duitsland,  en verlenen ze waar nodig ook grensoverschrijdende assistentie. “We willen binnenkort weer een oefening organiseren in het Reichswald, de plek waar het allemaal begon. Natuurbrandbeheersing speelt daar een steeds grotere rol. Brand trekt zich immers niets aan van grenzen.”

Leren van elkaar

De jarenlange samenwerking heeft beide korpsen veel gebracht. “We hebben van elkaar geleerd hoe verschillend we kunnen werken, maar ook hoeveel we gemeen hebben,” zegt Erik. “Zo hebben wij geleerd van hun manier van werken met lage druk, en zij van ons estafettesysteem. Dat maakt ons samen sterker.”

Een oefening die hem altijd is bijgebleven, vond plaats in de kerk van Kranenburg. “De smalle torentrap was een flinke uitdaging. Wij waren vrij snel boven, maar de Duitse collega’s deden er wat langer over, dat leverde hilarische taferelen op. Sindsdien werken we met gemengde teams, en dat zorgt niet alleen voor leermomenten, maar ook voor veel plezier.”

De taal van de brandweer

Taalbarrières vormen zelden een probleem. “Op leidinggevend niveau spreken we Duits en Nederlands door elkaar. En bij de manschappen? Met handen, voeten en humor kom je er altijd uit,” zegt Erik lachend. “De taal van de brandweer is universeel.”

Toch kijkt hij vooral naar de toekomst. “We moeten de jongere generatie actief blijven betrekken. Als zij enthousiast zijn, blijft deze samenwerking nog lang bestaan.”

Voor Brandweer Gennep is de band met Kranenburg veel meer dan een praktische samenwerking. “Het is een symbool van grensoverschrijdende verbondenheid,” besluit Erik. “Het laat zien wat er mogelijk is als je verder kijkt dan je eigen grenzen. En het mooiste resultaat? De vriendschappen die in de loop der jaren zijn ontstaan.”

Stel een vraag
Sluit stel een vraag box